بنــام یگــــــــانه حســابــــرس عــادل خدمات قابل ارائه گروه به این شرح است : حسابرسی مالی ، حسابرسی مالیاتی ، مشاوره مالیاتی ، معرفی حسابدار ، انجام پروژه های حسابداری ، اصلاح حساب ، تهیه صورتهای مالی ، تهیه اظهارنامه مالیاتی ، تهیه اظهارنامه ارزش افزوده جهت انجام مشاوره روزهای غیر تعطیل از ساعت 10 الی 21 با شماره 02212 28 0912 تماس حاصل فرمایید حسابرسی و حسابداری و مشاوره مالیاتی - حسابرسی مالیاتی
خدمات قابل ارائه گروه به این شرح است :

حسابرسی مالی ، حسابرسی مالیاتی ، مشاوره مالیاتی ،تهیه و تنظیم لوایح مالیاتی ، معرفی حسابدار ، انجام پروژه های حسابداری بازرگانی و صنعتی، اصلاح حساب ، تهیه صورتهای مالی ، تهیه اظهارنامه مالیاتی ، تهیه اظهارنامه ارزش افزوده ،دفاع مالیاتی

  جهت انجام مشاوره روزهای غیرتعطیل از ساعت 10 الی 21با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

12 22 280 0912

در صورت نیاز نسبت به ارسال پیامک با ذکر موضوع و سوال مورد نظر به شماره موبایل فوق و یا ارسال ایمیل به آدرس ذیل اقدام فرمایید

email : nazari.auditor@gmail.com

 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم مهر ۱۳۹۳ساعت 11:17  توسط امین نظری | 
هیئت وزیران بنا به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی و به استناد بند 39 قانون بودجه سال 1391 کل کشور، آیین‌نامه اجرایی بند 39 قانون بودجه سال 1391 کل کشور را تصویب کرد.
بر این اساس، بنگاه‌های اقتصادی که از ابتدای سال 1386 تا پایان سال 1390 اقدام به تجدید ارزیابی دارایی‌های خود نکرده‌اند، در صورتی که با رعایت مقررات قانونی و مفاد این آیـین‌نامه، دارایی‌های خود را در سال 1391 تجدیـد ارزیابی کرده و مازاد حاصـل از آن را به حسـاب سرمایه مـنظور کنند، از شـمول مالیات معاف خواهند بود. در اجرای این ماده، اشخاص حقوقی ملزم به رعایت مواد 106 و 161 قانون تجارت هستند و دارایی‌های خریداری شده در طی سال 1391 مشمول تجدید ارزیابی نخواهد شد. همچنین اشخاص حقوقی که تا پایان سال 1391 افزایش سرمایه ناشی از تجدید ارزیابی دارایی‌های خود را در اداره ثبت شرکتها ثبت نکنند، موظفند مبالغ ناشی از تجدید ارزیابی دارایی‌ها را طی سال مذکور در دفاتر قانونی به حساب مازاد ناشی از تجدید ارزیابی منظور و حداکثر تا سه ماه پس از انقضای مهلت تسلیم اظهارنامه سال مالی تجدیـد ارزیابی، در اداره ثبت شرکت‌ها ثبـت و به حساب سرمایه در دفـاتر قانونی، طـی سال 1392 منظور کنند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه هجدهم آبان ۱۳۹۱ساعت 14:30  توسط امین نظری | 

روزنامه رسمی کشور
با توجه به انقضای مهلت مقرر در ماده «۱»
قانون مدنی [1]و در اجرای مفاد تبصره ماده «۱» قانون مذکور، یک نسخه تصویر «قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تأمین نیازهای کشور و تقویت آنها در امرصادرات و اصلاح ماده (۱۰۴) قانون مالیاتهای مستقیم [2]» برای درج در روزنامه رسمی ارسال می‌گردد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ـ علی لاریجانی

———————————————————————————–

.

شماره ۲۶۰۶۰/۲۲

تاریخ ۱۶/۵/۱۳۹۱
جناب آقای دکتر محمود احمدی‌نژاد
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران
در اجرای اصل یکصد و بیست و سوم (
۱۲۳) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تأمین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات و اصلاح ماده (۱۰۴) قانون مالیاتهای مستقیم که با عنوان طرح یک فوریتی به مجلس شورای اسلامی تقدیم گردیده بود، با تصویب در جلسه علنی روز یکشنبه مورخ ۱/۵/۱۳۹۱ و تأیید شورای محترم نگهبان، به پیوست ابلاغ می‌گردد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ـ علی لاریجانی
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه پانزدهم مهر ۱۳۹۱ساعت 20:12  توسط امین نظری | 
1. دفترچه راهنماي تهيه فايل الكترونيكي

2. فايل نصبي نرم افزار(Setup)

3. آخرين ويرايش فايل اجرايي نرم افزار(فايل EXE) نسخه  1.1.38 (03/03/89)

4. راهنماي استفاده از نرم افزار

5. تلفن پاسخگويي به مشكلات سيستم حقوق مربوط به شهر و استان تهران

6. تلفن پاسخگويي به مشكلات سيستم حقوق مربوط به ساير استانها

7. قوانين مرتبط با ماليات بر حقوق


                                                       دانلود

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم فروردین ۱۳۹۱ساعت 16:34  توسط امین نظری | 

احتراماً، با عنايت به قانون الزام اختصاص شماره ملي و کد پستي براي کليه اتباع ايراني و آيين نامه اجرايي موضوع ماده (6) قانون مذکور و همچنين مقررات ماده 169 مکرر قانون مالياتهاي مستقيم در ارتباط با شماره اقتصادي، موديان مالياتي مکلفند در پرداخت ماليات،کدملي (براي اشخاص حقيقي) و شناسه ملي (براي اشخاص حقوقي) و کد پستي خود و در موارد مالياتهاي تکليفي کدملي، شناسه ملي و کد پستي دريافت کننده وجوه را براي درج در قبوض مالياتي ارائه نمايند. در اين ارتباط مقتضي است ادارات امور مالياتي راهنمايي و اطلاع رساني لازم را براي موديان محترم مالياتي بعمل آورده و ترتيبي اتخاذ نمايند تا صدور قبوض پرداخت ماليات با اطلاعات مذکور انجام گيرد.

 

حسين وکيلي

                                                                                                      معاون مالياتهاي مستقيم
+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم فروردین ۱۳۹۱ساعت 16:26  توسط امین نظری | 

براساس مصوبه جدید دولت، بنگاه‌های اقتصادی که از ابتدای سال ۱۳۸۵ تا پایان سال ۱۳۸۹ اقدام به تجدید ارزیابی دارایی‌های خود نکرده‌اند در صورتی که دارایی‌های خود را در سال ۱۳۹۰ تجدید ارزیابی کرده و مازاد حاصل از آن را به حساب سرمایه منظور کنند از شمول مالیات در سال ۱۳۹۰ معاف خواهند بود.

.
هیات وزیران بنا به پیشنهاد معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور و وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی و صنعت، معدن و تجارت و به استـناد جزء «ب» بند «۷۸» قانون بودجه سال ۱۳۹۰ کل کـشور، آیین‌نامه اجرایی بند یادشده را تصویب کرد.

.

به گزارش فارس، بر اساس آیین‌نامه اجرایی جزء «ب» بند «۷۸» قانون بودجه سال ۱۳۹۰ کل کشور، بنگاه‌های اقتصادی که از ابتدای سال ۱۳۸۵ تا پایان سال ۱۳۸۹ اقدام به تجدید ارزیابی دارایی‌های خود نکرده‌اند، در صورتی که با رعایت مقررات قانونی و مفاد این آیین‌نامه، دارایی‌های خود را در سال ۱۳۹۰ تجدید ارزیابی کرده و مازاد حاصل از آن را به حساب سرمایه منظور کنند، از شمول مالیات در سال ۱۳۹۰ معاف خواهند بود.

.
در اجرای این ماده، اشخاص حقوقی ملزم به رعایت مواد «۱۰۶» و «۱۶۱» قانون تجارت هستند و اشخاص حقوقی که تا پایان سال ۱۳۹۰ افزایـش سرمایه ناشی از تجدید ارزیابی دارایی‌های خود را در اداره ثبت شرکت‌ها ثبت نکنند، موظفند مبالغ ناشی از تجدید ارزیابی دارایی‌ها را طی سال یادشده در دفاتر قانونی به حساب مازاد ناشی از تجدید ارزیابی منظور و حداکثر تا سه ماه پس از انقضای مهلت تسلیم اظهارنامه سال مالی تجدید ارزیابی، در اداره ثبـت شرکت‌ها ثبت و به حـساب سرمایه در دفاتر قانونی طی سال ۱۳۹۱ منظور کنند.

.
به گزارش فارس، با توجه به بندهای «۳۴» و «۳۵» استاندارد حسابداری شماره (۱۱) هرگاه یک قلم از دارایی‌های ثابت تجدید ارزیابی شود، ارزیابی تمام اقلام طبقه‌ای که دارایی مزبور در آن طبقه قرار دارد، الزامی است.

.
به منظور اصلاح مبنای محاسبه استهلاک دارایی‌های تجدید ارزیابی‌شده، هزینه استهلاک دارایی به نسبت مازاد ناشی از تجدید ارزیابی دارایی به عنوان هزینه قابل‌قبول مالیاتی تلقی نخواهد شد.

.
تجدید ارزیابی دارایی‌ها پس از پایان عمر مفید آنها براساس جدول استهلاکات موضوع ماده «۱۵۱» قانون مالیات‌های مستقیم بلامانع است.همچنین در زمان فروش دارایی‌های تجدید ارزیابی‌شده، مبنای محاسبه سود یا زیان حسب مورد ارزش دفتری مبتنی بر بهای تمام‌شده دارایی است.چنانچه در بین دارایی‌های بنگاه‌های اقتصادی که تجدید ارزیابی می‌شوند، دارایی یا دارایی‌های موضوع فصل اول باب سوم قانون مالیات‌های مستقیم و سهام یا سهم‌الشرکه یا حق‌تقدم سهام شرکت‌ها وجود داشته باشد، دارایی‌های یادشده در هنگام نقل و انتقال حسب مورد صرفا مشمول مقـررات ماده «۵۹» و تبصره «یک» ماده «۱۴۳» قانون یادشده خواهند بود.

.
این گزارش حاکی است: در صورتی که شخص حقوقی پس از تجدید ارزیابی منحل شود، ماخذ درآمد مشمول مالیات آخرین دوره عملیات براساس مقررات ماده«۱۱۵» قانون مالیات‌های مستقیم و تبصره‌های آن و همچنین تبصره الحاقی ماده «۱۰۶» قانون یادشده تعیین و افزایش سرمایه ناشی از تجدید ارزیابی از حساب سرمایه کسر خواهد شد.

.
تجدید ارزیابی موضوع این آیین‌نامه و عمر مفید دارایی تجدید ارزیابی شده توسط کارشناس رسمی دادگستری صورت می‌پذیرد. همچنین تجدید ارزیابی دارایی‌های موضوع این آیین‌نامه در مورد شرکت‌های دولتی و شرکت‌های وابسته به موسسات عمومی غیردولتی طبق نظر کارشناس یا کارشناسان منتخب مجمع عمومی صاحبان سهام صورت می‌گیرد.
بنابراین گزارش، تجدید ارزیابی دارایی‌ها در اجرای این آیین‌نامه برای هر دارایی فقط یک بار مجاز است.

.
بنگاه‌های اقتصادی برای استفاده از معافیت موضوع این آیین‌نامه باید تاییدیه سازمان حسابرسی یا یکی از موسسات حسابرسی عضو جامعه حسابداران رسمی ایران را که مستند به گزارش حسابرسی شرکت باشد در موارد زیر دریافت و حداکثر تا سه ماه پس از انقضای مهلت تسلیم اظهارنامه به اداره امور مالیاتی ذی‌ربط ارایه کنند:

.
الف- اعلام‌نظر در مورد عدم تجدید ارزیابی دارایی‌ها در پنج سال قبل از سال ۱۳۹۰

.
ب- اظهارنظر در مورد صحت مبنای محاسبه استهلاک دارایی در هر دوره مالی تا دوره مالی منتهی به خروج دارایی و درج در گزارش حسابرسی مالیاتی سال ۱۳۹۰ و بعد از آن.

.
ج- اظهارنظر در مورد صحت اصلاح مبنای محاسبه ارزش دارایی در زمان فروش، معاوضه و انحلال در گزارش حسابرسی مالیاتی

.
عدم رعایت هر یک از شرایط یادشده در این آیین‌نامه توسط بنگاه‌های اقتصادی موجب محرومیت از معافیت مالیاتی موضوع جزء «ب» بند «۷۸» قانون بودجه سال ۱۳۹۰ کل کشور خواهد بود.

.
برخورداری بنگاه اقتصادی از معافیت موضوع این آیین‌نامه مانع استفاده از سایر معافیت‌های قانونی نخواهد بود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه یکم دی ۱۳۹۰ساعت 20:8  توسط امین نظری | 

دستورالعمل تهیه و تنظیم پرونده

گزارش حسابرسی مالیاتی

دانلود

+ نوشته شده در  پنجشنبه سی ام دی ۱۳۸۹ساعت 15:25  توسط امین نظری | 

فایل پی دی اف حاوی جدول معافیتهای مالیاتی اشخاص حقوقی

دانلود

+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم دی ۱۳۸۹ساعت 23:57  توسط امین نظری | 
بخشنامه بسیار مهم بخشنامه 200/21630مورخ 89/07/21در خصوص لزوم ارایه صورتهای مالی حسابرسی شده
دانلودبخشنامه فوق پیرو تصويب نامه مورخ 9/2/1388 وزيران كميسيون اقتصادي موضوع اصل (138) قانون اساسي در خصوص راهكارهاي افزايش ضمانت اجرايي و تقويت حسابرسي صادر گردیده است.متن تصویب نامه مذکور را در قسمت بخشنامه ها مشاهده فرمایید.لینک دانلود فوق حاوی بخشنامه جدید است.
+ نوشته شده در  شنبه یکم آبان ۱۳۸۹ساعت 17:37  توسط امین نظری | 

دستورالعمل حسابرسی مالیاتی برای حسابداران رسمی و موسسات حسابرسی عضو جامعه حسابداران رسمی ایران در اجرای مقررات ماده 272 قانون مالیاتهای مستقیم

نمو نه گزارش حسابرسی مالیاتی موضوع ماده 272 الحاقی قانون مالیاتهای مستقیم توسط سازمان امور مالیاتی کشور تنظیم وجهت استفاده سازمان حسابرسی و جامعه حسابداران رسمی منتشر شده است ، لذا سازمان حسابرسی و حسابداران رسمی و موسسات حسابرسی عضو جامعه حسابداران رسمی ملزم هستند در تهیه گزارش شرکتها و موسسات مورد حسابرسی دقیقا وفق فرم مدکور عمل نمایند، به نحوی که پاسخ مندرج در تمامی قسمتهای آن از جمله رعایت تکالیف مقرر در نگهداری دفاتر و اسناد و مدارک ، معاملات با اشخاص ثالث ، مالیات تکلیفی و هزینه ها و ... دقیقا داده شود . علاوه بر لزوم تدقیق در مندرجات فرم یاد شده و پاسخگوئی به هر یک از موارد ، حسابداران مزبور در رسیدگی و تنظیم گزارش ملزم به رعایت قوانین و مقررات مالیاتی و استاندارد های حسابرسی می باشند که در این مقوله به ذکر برخی نکات مهم به شرح زیر اکتفا می شود:


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و نهم مهر ۱۳۸۹ساعت 16:39  توسط امین نظری | 
حقوق ماهانه (به ريال)     حقوق سالانه   نرخ مقرر (درصد)     ماليات متعلقه ماهانه            مالیات سالانه
       4,375,000            52,500,000            -                       معاف                         معاف 
       4,675,000            56,100,000         10%                    30,000                      360,000 
       4,975,000            59,700,000         10%                    60,000                      720,000 
       5,475,000            65,700,000         10%                    110,000                    1,320,000 
       5,975,000            71,700,000         10%                    160,000                    1,920,000 
       6,475,000            77,700,000         10%                    210,000                    2,520,000 
       6,975,000            83,700,000         10%                    260,000                    3,120,000 
       7,475,000            89,700,000         10%                    310,000                    3,720,000 
       7,875,000            94,500,000         10%                    350,000                    4,200,000 
       8,375,000            100,500,000       10%   %20           450,000                    5,400,000 
       8,675,000            104,100,000       10%   %20           510,000                    6,120,000    
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و پنجم شهریور ۱۳۸۹ساعت 17:37  توسط امین نظری | 

نرم افزار سامانه دریافت الکترونیکی اظهارنامه مالیاتی را از لینک زیر دانلود نمایید

                                                    

                                                              دانلود+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم تیر ۱۳۸۹ساعت 21:57  توسط امین نظری | 
1

1 .هدف‌ اين‌ بخش‌، ارائه‌ استانداردها و راهنماييهاي‌ لازم‌ براي‌ برنامه‌ريزي‌ حسابرسي‌ صورتهاي‌ مالي‌ است‌. اين‌ استاندارد، اساسا براي‌ حسابرسيهاي‌ بعدي‌ تدوين‌ شده‌ است‌؛ درحالي‌ كه‌ در حسابرسيهاي‌ نخستين‌، ممكن‌ است‌ لازم‌ شود كه‌ حسابرس‌ برنامه‌ريزي‌ خود را به‌ موضوعاتي‌ فراتر از آنچه‌ در اين‌ استاندارد مطرح‌ مي‌گردد، گسترش‌ دهد.

 2 . حسابرسي‌ بايد چنان‌ برنامه‌ريزي‌ شود كه‌ از انجام‌ آن‌ به‌ گونه‌اي‌ اثربخش‌ اطمينان‌ حاصل‌ گردد.

 3 . برنامه‌ريزي‌  يعني‌ تدوين‌ يك‌ طرح‌ كلي‌ و يك‌ طرح‌ تفصيلي‌ (برنامه‌ حسابرسي‌ ) براي‌ تعيين‌ نوع‌ و ماهيت‌، زمان‌بندي‌ اجرا و حدود روشهاي‌ حسابرسي‌ مربوط‌ به‌ هر حسابرسي‌ . هدف‌ برنامه‌ريزي‌، انجام‌ بموقع‌ و اثربخش‌ حسابرسي‌ است‌.

 برنامه‌ريزي‌ كار حسابرسي‌ 

4 . برنامه‌ريزي‌ مناسب‌ سبب‌ حصول‌ اطمينان‌ از توجه‌ كافي‌ حسابرس‌ به‌ زمينه‌هاي‌ مهم‌ حسابرسي‌، شناسايي‌ مسايل‌ و مشكلات‌ بالقوه‌ و تكميل‌ سريع‌ و بموقع‌ كار مي‌شود. برنامه‌ريزي‌ حسابرسي‌ همچنين‌، به‌ تقسيم‌ مناسب‌ كار بين‌ اعضاي‌ گروه‌ حسابرسي‌ و ايجاد هماهنگي‌ كار ساير حسابرسان‌ و كارشناسان‌ با كار حسابرس‌ كمك‌ مي‌كند.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه یکم تیر ۱۳۸۹ساعت 7:15  توسط امین نظری | 
دلایل اهمیت موجودی های مواد و کالا در حسابرسی به چه علت است؟
1- معمولا" بزرگترین دارائی جاری محسوب می شوند.
2-  روشهای گوناگونی برای ارزشیابی آن وجود دارد.
3- تعیین ارزش موجودی های مواد و کالا مستقیما" بر بهای تمام شده کالای فروش رفته اثر می گذارد و بر سود خالص سال  تاثیر می گذارد.
4- تعیین کیفیت ، وضعیت  و ارزش آن به مراتب دشوارتر از  سایر اقلام ترازنامه است.
>>نکته : شناسایی و ارزشیابی اقلامی همچون سنگهای گرانبها ، قطعات پیچیده الکترونیکی و پیمانهای در دست اجرا دارای دشواریهای بزرگی است.
هدف از بررسی موجودی مواد و کالا چیست ؟

1- آیا سیستم کنترل داخلی موجودی کفایت لازم را دارد ( کنترل )
2- آیا موجودی ها مربوط به شرکت می باشد ( وجود و مالکیت )
3- آیا کلیه موجودی ها در دفاتر به ثبت رسیده است. ( کامل بودن )
4- آیا محاسبات و انطباق مدارک با حسابهای دفتر کل به درستی صورت پذیرفته است. (صحت محاسبات ریاضی)
5- برابری تقریبی ارزشیابی موجودی های مواد و کالا با نتایج حاصل از قاعده اقل بهای تمام شده یا بازار.
6- کفایت افشا و چگونگی ارائه موجودی های مواد و کالا.

وظیفه دایره انبار چیست؟
1- شمارش کالا    2- رسید کالا       3- اطلاع به دایره حسابداری
 دایره انبار با امضا رسید انبار ، مسئولیت خود را می پذیرد و با اعلام مقادیر واقعی کالاهای انبار شده به دایره حسابداری ، کار دریافت کالا را تائید می کند.
وظیفه صدور کالا 
حواله های انبار در چند نسخه تهیه می شود؟
1- دایره درخواست کننده     2- رسید تحویلی به انبار     3- دایره حسابداری ( تعیین بهای تمام شده )
وظیفه حمل و ارسال کالا 
اجازه حمل و ارسال برای فروش ( به تائید دایره اعتبارات ) و یا برگشت از خرید ( مدیر خرید ) صورت می گیرد
حمل و ارسال کالا چگونه باید صورت پذیرد؟
1- نسخه اول دستور حمل به انبار فرستاده شود   2- نسخه دوم در دایره حمل و ارسال بایگانی گردد ( به عنوان شواهد حمل )
3 – نسخه سوم با کالاها به عنوان فهرست بسته بندی برای خریدار فرستاده شود.
نکته >> نسخ دستور حمل باید پیش شماره گذاری شده و تحت کنترلهای حسابداری باشد.
نکته >> سیستم حسابداری صنعتی  
دریک سیستم حسابداری صنعتی چه مواردی ضروری است؟
  1- نگهداری حساب مصرف مواد اولیه و لوازم مصرفی     2- تعیین محتوا و ارزش موجودی کالای در جریان ساخت 
3 – محاسبه بهای تمام شده موجودی کالای ساخته شده ضروری است.
نکته>> سیستم حسابداری صنعتی ، جزیی جدایی ناپذیر از سیستم کنترل داخلی موجودیهای مواد و کالاست.
نکته >> ارقام حاصل از سیستم حسابداری صنعتی باید از طریق حسابهای دفتر کل عمومی کنترل شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه سی و یکم خرداد ۱۳۸۹ساعت 22:11  توسط امین نظری | 
روشهاي حساب سازي که باید در زمان رسیدگی مالیاتی مورد توجه قرارگیرند:

1- عدم ثبت فروش و درامد در دفاتر و يا کمتر ثبت کردن انها از طريق به وجوداوردن خريداران ساختگي و کد (شماره اقتصادي)جعلي و يا کد ديگران مخصوصا موسساتي که فروش کالاي انها از طريق شعبه،نمايندگي ،کارگزار و توزيع کننده به عمل مي ايد
2-حساب سازي و حساب به حساب کردن،ثبت فروش يا درامد در حسابهاي بستانکاران،جاري شرکاء و غيره
3-ثبت خريد کالا و دارايي در حساب هزينه بر خلاف موازين مربوط
4-اضافه منظور نمودن قيمت خريد کالا و دارايي از طريق به وجود اوردن فروشندگان و فاکتور هاي ساختگي و يا ثبت خريد کالا و هزينه هايي که واقعيت ندارند
5-کمتر تحويل گرفتن مقدار يا تعداد کالاهاي خريداري داخل يا وارداتي و ثبت تمامي مبلغ خريد در دفاتر
6-ثبت هزينه هاي مستقيم خريد يا واردات کالا در حساب هزينه هاي جاري
7- متورم کردن مبلغ مندرج در فاکتور هاي خريد و هزينه ها از طريق تباني با مشتري
8-منظور نمودن هزينه هاي واهي و شخصي به حساب هزينه هاي موسسه
9-ارائه صورتحسابهاي خريد و هزينه ها بيش از يک بار به حسابرسان
10-خارج کردن کالاي سالم از حسابها به عنوان ضايعات و عدم ثبت فروش انها در دفاتر
11-دست کاري در وسايل اندازه گيري کالا(کم فروشي)و سوءاستفاده از صندوقهاي فروش نقدي و عدم ثبت فروش واقعي در دفاتر
12-منظور نمودن مطالبات لا وصول واهي و يا عدم ثبت وصول مطالبات خذف شده
13-يستانکار نمودن حساب مشتريان بابت برگشت واهي کالا و منظور نمودن تخفيفات نقديساختگي به حساب مشتريان
14-خارج نمودن داراييهاي مستهلک شده از حسابها به منظور کتمان درامد و فروش انها در زمان واگذاري يا انحلال
15- تسعير غير واقعي نرخ ارز به منظور کتمان سود و نشان دادن زيان
16-انعفاد قراردادهاي صوري و فاکتورهاي ساختگي خريد مواد و کالا واسناد هزينه
17-عدم ثبت برخي از هزينه ها به منظور کتمان برخي از درامدها
18-ارائه قيمت تمام شده کالاي ساخته شده بيشتر از قيمت واقعي از طريق افزايش غير وافعي قيمت مواد يا موادي که خريداري نشده-دستمزد و سربار توليد
19-جايگزين کردن مواد اوليه ارزان قيمت به جاي مواد گران قيمت
20-کم فروشي کالا از طريق چاپ وزن بيشتر کالا روي قوطي يا جعبه يا بسته بندي

+ نوشته شده در  دوشنبه سی و یکم خرداد ۱۳۸۹ساعت 21:0  توسط امین نظری | 
1-بر اساس استانداردهاي حسابداري با وقوع يک رويداد مهم بعد از تاريخ ترازنامه ، تعديلاتي بايد صورت گيرد که اين مهم در مقررات مالياتي در نظر گرفته نشده است.
2-در استانداردهاي حسابداري معاملات به دو گروه سريع المعامله و بلند مدت طبقه بندي مي شوند. سود وزيان تحقق نيافته حاصل از ارزيابي سرمايه گذاريهاي معاملاتي در پايان سال به حساب سود و زيان دوره منظور مي گردد ، اما زيان تحقق نيافته حاصل از سرمايه گذاريهاي بلند مدت هر ساله به حساب سود و زيان دوره منظور شده ولي سود تحقق نيافته به حساب صاحبان سهام منتقل مي شود و به حساب سود وزيان سال مورد رسيدگي منظور نمي شود، اين در حالي است مقررات مالياتي زيان تحقق نيافته حاصل از ارزيابي سرمايه گذاريها در پايان سال را هزينه قابل قبول نمي داند و قبول زيان به عنوان هزينه قابل قبول و مشمول ماليات نبود سود به علت انتقال آن به حساب حقوق صاحبان سهام دور از منطق مالياتي است.
3-استانداردهاي حسابداري شرايطي را براي شناسايي درآمد در نظر دارند ، که بحث در مورد آن به کرات صورت گرفته ، ولي بر طبق منطق مالياتي فروش يا درآمد به محض انجام معامله بايد در دفاتر ثبت و در صورت عدم وصول وجه درآمد يا کالاي فروش رفته برابر بند 23 ماده 148 جز هزينه هاي قابل قبول است.
4-بر طبق استاندارد حسابداري پيش آمدهاي احتمالي بايد در تاريخ ترازنامه مدنظر قرار گرفته و آثاري مالي آن برآورد و ذخيره در حسابها در نظر گرفته شود که در اين باره در فصل هزينه هاي قابل قبول در مقررات مالياتي پيش پيني صورت نگرفته است و قابل قبول نمي باشد.
5-موارد مندرج در بيانيه شماره 9 استانداردهاي حسابداري در خصوص موادي چون شناسايي در آمد معادل مخارج متحمله اي که زيان آن محتمل است ، شناسايي مخارج پيمان در دوره وقوع به عنوان هزينه و شناسايي زيان قابل پيش بيني پيمان در همان دوره ، مورد قبول مقررات مالياتي نبوده و ماليات بر اساس سود تحقق يافته حاصل از عمليات سالانه و يا اعمال ضريب که در خصوص پيمانکاران خارجي مورد دوم صادق است به نرخ 12 درصد

6-در خصوص معاوضه دارايي با دارايي  در مورد املاک ، ماليات نقل و انتقال از طرف وصول مي گردد و در خصوص معاوضه طرفي که منتفع شده نسبت به مازاد مشمول ماليات است.
7-در خصوص داراييهاي نامشهود به دليل عدم روئيت دارايي و با توجه به اينکه دارايي به صورت حق بوده و عمري براي آن نمي توان در نظر گرفت ، هزينه استهلاک براي آن پيش بيني نشده است.
8-اينکه در استانداردهاي حسابداري سود وزيان حاصل از رويدادهاي غير مترقبه با يد جدا از سود وزيان عملياتي و غير مستمر نشاد داده شده و ماليات هر بخش نير جداگانه محاسبه گردد ، اما اين تفکيک در مقررات مالياتي وجود ندارد.
9-زيان حاصل از تسعير ارز به شرط اتخاد يک روش يکنواخت طي سالهاي مختلف از طرف مودي به عنوان هزينه و طبعا سود ناشي از تسعير بدهيها و داراييها نيز به عنوان درآمد و مشمول ماليات است ، بر طبق ماده 136 قانون محاسبات عمومي سود وزيان حاصل از تسعير دارائيها و بدهيهاي ارزي شرکتهاي دولتي بايد در حساب ذخيره تسعير بدهيها و داراييهي ارزي منظور شود.
10-از ديدگاه استاندارد حسابداري افزايش مبلغ دفتري داراييها در نتيجه تجديد ارزيابي بايد تحت عنوان مازاد تجديد ارزيابي و به عنوان بخشي از حقوق صاحبان سهتم طبقه بندي شود و در صورت سود و زيان جامع انعکاس يابد و کاهش آن نيز به عنوان هزينه ثبت شود. اما براساس مقررات مالياتي ، افزايش بهاي دارايي ناشي از تجديد ارزيابي داراييها مشمول ماليات و برابر تبصره 10 جدول استهلاک ماده 151 قابل استهلاک نخواهد بود . کاهش ارزش داراييها ناشي از ... در فصل هزينه هاي قابل قبول پيش بيني نشده است.
11-بر طبق مقررات مالياتي هزينه هاي تاسيس و هزينه هاي زائد بر درآمد دوره قبل از بهره برداري از تاريخ بهره برداري به مدت 10 سال به طور مساوي قابل استهلاک است در حالي که طبق استاندارد موسسه مي تواند در همان سال اول بهره برداري کل هزينه تاسيس را به حساب سود وزيان منظور نمايد.
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیستم خرداد ۱۳۸۹ساعت 19:32  توسط امین نظری | 
متن کامل نامه دبیر کل جامعه حسابداران رسمی ایران به رییس سازمان امور مالیاتی

که امیدواریم مورد توجه قرار گیرد.


جناب آقاي دكتر علي عسگري

رئيس محترم سازمان امور مالياتي  كشور

با سلام و احترام،همانگونه كه استحضار داريد، طبق مواد 5 و 6 ائين‌نامه اجرايي تبصره 4 قانون استفاده از خدمات حرفه‌اي و تخصصي حسابداران ذي‌صلاح به‌عنوان حسابدار رسمي و همچنين دستورالعمل تهيه گزارش حسابرسي مالياتي، اعضاي جامعه حسابداران رسمي ايران كه در اجراي ماده 272 قانون مالياتهاي مستقيم وظيفه حسابرسي مالياتي را به عهده داشته باشند، در صورتيكه ادارات امور مالياتي نياز به اطلاعات تكميلي داشته باشند، مكلفند ظرف مدت يك ماه از تاريخ دريافت استعلام نسبت به ارائه توضيحات تكميلي اقدام نمود و در صورتيكه پاسخ حسابدار رسمي جهت نظر رئيس اداره امور مالياتي ذيربط كافي به مقصود تشخيص داده نشود، موضوع جهت اتخاذ تصميم به هيئتي متشكل از نمايندگان سازمان امور مالياتي، جامعه حسابداران رسمي و يك نفر از حسابداران رسمي به انتخاب رئيس كل سازمان امور مالياتي كل كشور ارجاع مي‌شود.

متاسفانه برخورد ادارات امور مالياتي در بسياري از موارد خارج از حيطه اختيارات قانوني و نيز مغاير با موارد فوق‌الذكر و دستورالعمل مالياتي مي‌باشد كه اين نحوه عمل مشكلات جدي را براي موديان مالياتي و نيز اعضاي اين جامعه ايجاد كرده است كه نمونه‌هائي از اينگونه موارد به شرح زير به استحضار مي‌رسد:


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم خرداد ۱۳۸۹ساعت 22:14  توسط امین نظری | 
انتخاب بازرس و حسابرس در شركت‌هاي سهامي
________________________________________
متن بخشنامه شماره 24067 مورخ 20/3/87 سازمان امور مالياتي كشور
جمهوري اسلامي ايران    بسمه تعالي    شماره: 20/3/87
وزارت امور اقتصادي و دارايي       تاريخ : 24067
سازمان امور مالياتي كشور       پيوست: ------
رئيس كل     
                   
 


مخاطبين/ ذينفعان   ادارات كل امور مالياتي
جامعه حسابداران رسمي ايران
سازمان حسابرسي
موضوع    انتخاب بازرس و حسابرس در شركتهاي سهامي
نظر به اينكه در شركتهاي سهامي وظايف بازرسي و حسابرسي، در چارچوب مواد 148 و 149 قانون تجارت و قانون تاسيس سازمان حسابرسي و مواد 3 و 4 آيين نامه اجرايي تبصره (4) ماده واحده قانون استفاده از خدمات تخصصي حسابداران ذيصلاح به عنوان حسابدار رسمي انجام مي¬گيرد، انتخاب بازرس و حسابرس در مجمع عمومي سالانه بوده كه به طور معمول در چهارماهه اول سال براي تصويب گزارش مالي سال قبل تشكيل مي-گردد، لذا لزوماً تاريخ قرارداد بازرسي و حسابرسي بر اساس مصوبه مجمع مزبور از تاريخ جلسه مجمع به بعد خواهد بود. بنابر مراتب فوق در هنگام دريافت گزارش حسابداران رسمي براي شركتهاي سهامي در اجراي مقررات ماده 272 ق.م.م لازم است آگهي روزنامه رسمي تصميمات مجمع كه حاوي اسامي حسابرس و بازرس انتخاب شده مي¬باشد را اخذ تا ملاك پذيرش قرارداد حسابرسي و به تبع آن پذيرش گزارش حسابرسي مالياتي با رعايت مقررات قرار گيرد.
   
علي اكبر عرب مازار

+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم خرداد ۱۳۸۹ساعت 21:44  توسط امین نظری | 
در خصوص الزام قانوني تسليم صورتهاي مالي حسابرسي شده اشخاص حقيقي و حقوقي براي عملكرد سالهاي 1384 و به بعد
پيرو اطلاعيه شهريور ماه سال 1381، بر اساس ماده 2 آيين نامه اجرايي تبصره (4) قانون استفاده از خدمات تخصصي و حرفه اي حسابداران رسمي مصوب 13/6/1379 هيئت محترم وزيران كليه واحدهاي توليدي، ‌بازرگاني و خدماتي زير مكلفند حسب مورد حسابرس و بازرس قانوني يا حسابرس خود را براي سالهاي مالي 1384 و به بعد از ميان موسسات حسابرسي عضو جامعه حسابداران رسمي ايران و سازمان حسابرسي (‌در مورد كليه بندهاي زير) يا حسابدار رسمي عضو جامعه (‌تنها در مورد بند «ز» زير- موضوع تبصره 3 ماده مذكور)‌انتخاب نمايند.
الف:شركتهاي پذيرفته شده يا متقاضي پذيرش در بورس اوراق بهادار و شركتهاي تابعه و وابسته آنها،
ب:‌ شركتهاي سهامي عام و شركتهاي تابعه و وابسته آنها،
ج: شركتهاي موضوع بندهاي الف و ب ماده (7)‌قانون اساسنامه سازمان حسابرسي با رعايت ترتيبات مقرر در تبصره يك ماده (132)‌قانون محاسبات عمومي،
ه: شعب و دفاتر نمايندگي شركتهاي خارجي كه در اجراي قانون اجازه ثبت شعب و نمايندگي شركتهاي خارجي مصوب –1376-در ايران ثبت شده اند،
و: موسسات و نهادهاي عمومي غيردولتي و شركتها، سازمانها و موسسات تابعه و وابسته به آنها(‌از جمله شهرداري ها و شركتهاي تابعه و وابسته به آنها)،
ز: ساير اشخاص حقيقي و حقوقي (‌شامل شركتهاي سهامي خاص و ساير شركتها و همچنين موسسات انتفاعي غيرتجاري، شركتها و موسسات تعاوني و اتحاديه¬هاي آنها و اشخاص حقيقي كه طبق قانون مكلف به نگهداري دفاتر قانوني هستند)‌ و بر اساس آخرين اظهارنامه مالياتي تسليمي خود جمع درآمد (‌فروش و يا خدمات)‌آنها بيش از مبلغ 8 ميليارد ريال (‌در مورد شركتهاي پيمانكاري جمع ناخالص درآمد صورتحساب شده هر سال آنها بابت پيمانهاي منعقده بيش از مبلغ 8 ميليارد ريال)‌يا جمع دارايي هاي آنها بيش از مبلغ 16 ميليارد ريال باشد.
توضيح:‌


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم خرداد ۱۳۸۹ساعت 21:40  توسط امین نظری | 
بسیار مهم:قابل توجه حسابداران محترم

به آگاهي مي رساند  سازمان امور مالياتي كشور اقدام به طراحي و پياده سازي سيستم مكانيزه ماليات بر درآمد حقوق نموده است.خلاصه لیستهای حقوق از ابتدای سال جاری صرفا با کمک این نرم افزار  تهیه و توسط مودی ارسال خواهد شدو ممیزان مالیاتی از دریافت لیستها با فرمت گذشته خودداری خواهند نمود.

ب نرم افزار مربوطه و دفترچه راهنماي تهيه فايل الكترونيكي را از لينك هاي زير دانلود نمائيد :

1. دفترچه راهنماي تهيه فايل الكترونيكي

2. فايل نصبي نرم افزار(Setup)

3. آخرين ويرايش فايل اجرايي نرم افزار(فايل EXE) نسخه  1.1.37

4. راهنماي استفاده از نرم افزار

5. تلفن پاسخگويي به مشكلات سيستم حقوق مربوط به شهر و استان تهران

6. تلفن پاسخگويي به مشكلات سيستم حقوق مربوط به ساير استانها

7. قوانين مرتبط با ماليات بر حقوق


توضيحات :

1.  موديان محترمي كه قبلا اين نرم افزار را نصب كرده اند فقط آخرين ويرايش اجرايي را دانلود كرده و جايگزين فايل اجرايي نصب شده قبلي نمائيد.

2.  به اطلاع موديان محترم مي رساند اين نرم افزار صرفا جهت ايجاد اطلاعات الكترونيكي ليست حقوق مي باشد و بعنوان سيستم حقوق و دستمزد قابل استفاده نيست.

3.  شركتهايي كه فايلهاي مورد نظر را توسط نرم افزار اختصاصي خود توليد مي نمايند(طبق فرمت مورد تائيد سازمان در دفترچه راهنماي تهيه فايل الكترونيكي)، از اين نرم افزار جهت كنترل صحت اطلاعات و چاپ خلاصه ليست استفاده نمايند. تا در صورت وجود خطا قيل از مراجعه به واحد مالياتي مربوطه ار آن مطلع گردند.
 
+ نوشته شده در  دوشنبه سوم خرداد ۱۳۸۹ساعت 23:4  توسط امین نظری | 

پيرو بخشنامه شماره 4006/10081-4/30مورخ 1/2/1381،چون در خصوص اجراي حکم ماده 137قانون ماليات هاي مستقيم مصوب اسفندماه 1366و اصلاحيه هاي بعدي آن،خصوصاًحق بيمه پرداختي حقوق بگيران بابت بيمه عمر و بيمه هاي درماني که معمولاًبصورت مستمر و اقساط ماهيانه انجام مي شود،از طرف ادارات امور مالياتي،کارفرمايان و مؤديان مالياتي سؤالاتي مطرح شده است،لذا موارد زير را يادآور مي گردد:

1- کسر حق بيمه هاي درماني حقوق بگير و افراد تحت تکفل و حق بيمه پرداختي بابت بيمه عمر شخص حقوق بگيري (به استثناي بيمه هاي عمر و پس انداز که قابل کسر نمي باشد)از درآمد حقوق بيمه شدگان سازمان تأمين اجتماعي و سازمان خدمات درماني و ساير مؤسسات بيمه گر،که پرداخت حقوق آنان معمولاًبه صورت ماهيانه صورت مي پذيرد،توسط کارفرمايان ذيربط فاقد اشکال قانوني است و آنها مي توانند با ضميمه نمودن اسناد مربوط به فهرست حقوق پرداختي در احتساب درآمد مشمول ماليات حقوق،کسور ياد شده را منظور نمايند.
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه سی ام فروردین ۱۳۸۹ساعت 22:57  توسط امین نظری | 
 

درلینک زیر فایل حاوی گزارش حسابرسی مالیاتی موضوع ماده ۲۷۲ در فرمت word جهت دانلود ارایه شده است.

           http://www.4shared.com/file/135992857/723f577b/___online.html

+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم مهر ۱۳۸۸ساعت 23:29  توسط امین نظری | 

فایل زیپ شده حاوی برخی از بخشنامه ها و آرای دیوان عدالت اداری شامل موضوعات زیر:

تعهد پرداخت ماليات بر درآمد ديگران

هزينه هاي فرهنگي ، ورزشي و رفاهي

هزينه هاي تاسيس

کمک هزينه هاي رفاهي کارکنان

اجراي حکم ماده 127قانون

هزينه هاي قابل قبول

آئين نامه اجرائي هزينه سفروفوق العاده

هزينه بازاريابي، تبليغات و نمايشگاهي

ماده104

پیمانکاران هزينه هاي قابل قبول

تسهيم هزينه هاي مششترک

هزينه نرم افزارهاي کامپيوتري

           

                http://www.4shared.com/file/127808694/bfd924c0/_online.html

         

 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه چهارم شهریور ۱۳۸۸ساعت 0:33  توسط امین نظری | 
این روزها همه حسابداران مشغول تهییه اظهارنامه مالیتی هستند و حسابرسان هم تبعا

مشغول کنترل اظهارنامه های تهیه شده.فایل زیر که به صورت زیپ شده خدمتتون ارایه میدم

 حاوی فرمت استاندارد اظهارنامه مالیاتی در اکسل هست که راهنمای استفادشو تو همون

دایرکتوری براتون گذاشتم.ضمنا چون از امسال باید به همراه اظهارنامه سنتی سی دی اونو

                     هم به حوزه مالیاتی تحویل بدین این برنامه کمکتون میکنه.

 

                  http://www.4shared.com/file/118201055/c4b23c0e/__online.html

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و پنجم تیر ۱۳۸۸ساعت 22:9  توسط امین نظری | 
این ضرایب برای مدیران مالی به منظور برسی آثار مالیاتی ناشی از  علی الراس شدن(خودخواسته)   بسیار مفید است.برای عملکرد ۸۷ هم عمده ضرایب تغییری نداشته اند.

 

        http://www.4shared.com/file/118003042/a40cf16c/___.html

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و سوم تیر ۱۳۸۸ساعت 23:51  توسط امین نظری | 
بالاخره سازمان امور مالیاتی بعد از سالها شاهکار کرد و امکان دسترسی اسان تر و عمومی تر به بخشنامه ها رو بوجود اورد.

                 http://laws.tintfn.ir/ShowSearch.aspx

+ نوشته شده در  شنبه نهم خرداد ۱۳۸۸ساعت 19:10  توسط امین نظری | 

ماده 97.* در موارد زير درآمد مشمول ماليات مؤدي از طريق علي‌الرأس تشخيص خواهد شد:

(1) در صورتي كه تا موعد مقرر ترازنامه و حساب سود و زيان و يا حساب درآمد و هزينه و حساب سود و زيان، حسب مورد، تسليم نشده باشد.

(2) در صورتي كه مؤدي به درخواست كتبي اداره امور مالياتي مربوط از ارائه دفاتر و يا مدارك حساب در محل كار خود خودداري نمايد (منظور از محل كار در مورد اشخاص حقوقي نيز همان اقامتگاه قانوني آنها مي‌باشد مگر اين كه مؤدي ‌قبلاً مركز عمليات خود را براي ارائه دفاتر و اسناد و مدارك كتباً به اداره امور مالياتي مربوط اعلام نموده باشد.) در اجراي اين بند هرگاه مؤدي از ارائه قسمتي از مدارك حساب خودداري نمايد چنانچه مربوط به هزينه باشد از احتساب آن جزء هزينه‌هاي قابل قبول خودداري مي‌شود و در صورتي كه مربوط به درآمد باشد درآمد مشمول ‌ماليات اين قسمت از طريق علي‌الرأس تعيين خواهد شد.

*به موجب ماده ‌(41) قانون اصلاح موادي از قانون مالياتهاي مستقيم، مصوب 27/11/1380، تبصره (2) به اين ماده الحاق شده است.

(3) در صورتي كه دفاتر و اسناد و مدارك ابرازي براي محاسبه درآمد مشمول ماليات به نظر اداره امور مالياتي غيرقابل رسيدگي تشخيص شود و يا به علت عدم رعايت موازين قانوني و آيين‌نامه مربوط مورد قبول واقع نشود كه در اين‌صورت مراتب بايد با ذكر دلايل كافي كتباً به مؤدي ابلاغ و پرونده براي رسيدگي به هيأتي متشكل از سه نفر حسابرس ‌منتخب رئيس كل سازمان امور مالياتي كشور احاله گردد. مؤدي مي‌تواند ظرف يك ماه از تاريخ ابلاغ با مراجعه به ‌هيأت مزبور نسبت به رفع اشكال رسيدگي و اداي توضيح كتبي در مورد نحوه رعايت موازين قانوني و آيين‌نامه حسب مورد اقدام نمايد و در هر حال هيأت مكلف است ظرف ده روز پس از انقضاي يك ماه فوق نظر خود را با توجيهات و دلايل لازم و كافي به اداره امور مالياتي اعلام نمايد تا براساس آن اقدام گردد. نظر هيأت با اكثريت مناط اعتبار است و نظر عضوي كه در اقليت قرار گيرد بايد در صورتجلسه درج گردد. در مواردي كه هيأت نظر اداره امور مالياتي را در مورد غيرقابل رسيدگي بودن دفاتر مؤدي مردود اعلام ‌مي‌كند بايد مراتب را به دادستاني انتظامي مالياتي نيز اعلام نمايد.

تبصره ‌1: در اجراي بند (3) اين ماده دو ماه به مهلت رسيدگي موضوع ماده (156) اين قانون اضافه مي‌شود.

تبصره ‌2: هرگاه طبق اسناد و مدارك ابرازي يا به دست آمده امكان تعيين درآمد واقعي مؤدي وجود داشته باشد، اداره ‌امور مالياتي مكلف است درآمد مشمول ماليات را براساس رسيدگي به اسناد و مدارك مزبور يا دفاتر، حسب ‌مورد، تعيين كند، در صورت داشتن درآمد ناشي از فعاليت‌هاي مكتوم كه مستند به دلايل و قراين كافي باشد، درآمد مشمول ماليات آن فعاليتها همواره از طريق علي‌الرأس تشخيص داده و به درآمد مشمول ماليات مشخص شده قبلي ‌افزوده و مأخذ مطالبه ماليات واقع خواهد شد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه پنجم دی ۱۳۸۷ساعت 12:41  توسط امین نظری | 

نمونه تاییدیه مدیران

(در ارتباط با حسابرسی مالیاتی)  

 

این تاییدیه در سربرگ واحد مورد رسیدگی تایپ شود  

و به امضای اعضای هیئت مدیره برسد

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم آبان ۱۳۸۷ساعت 20:22  توسط امین نظری | 

احتساب یا عدم احتساب اندوخته‌ها و مانده سود سنواتی حاصل از منابع معاف از مالیات در ماخذ محاسبه مالیات

بخشنامه شماره 16762/3368-211 مورخ 30/2/86

۸۶/2/30

16762/3368-211

سازمان امور مالیاتی کشور

رییس کل

 اداره کل امور مالیاتی استان شورای عالی مالیاتی

سازمان امور اقتصادی و دارائی استان هیات عالی انتظامی مالیاتی

اداره کل دادستانی انتظامی مالیاتی

دفتر جامعه حسابداران رسمی ایران

دبیرخانه هیات موضوع ماده 251 مکرر سازمان حسابرسی

نظر به اینکه در خصوص احتساب یا عدم احتساب اندوخته‌ها و مانده سود سنواتی حاصل از منابع معاف از مالیات در ماخذ محاسبه مالیات آخرین دوره عملیات اشخاص حقوقی ابهاماتی مطرح گردیده است، لذا به منظور رفع ابهام و ایجاد وحدت رویه موارد زیر یادآور می‌گردد:

1- بنا به صراحت ماده 115 اصلاحیه قانون مالیاتهای مستقیم مصوب 27/11/1380 ماخذ محاسبه مالیات آخرین دوره عملیات اشخاص حقوقی که منحل می‌شوند ارزش دارایی شخص حقوقی پس از کسر بدهی‌ها و سرمایه پرداخته شده و اندوخته‌ها و مانده سودهایی که مالیات آن قبلاً پرداخت گردیده است، خواهد بود.

2- از آنجایی که اندوخته‌ها و مانده سودهای ایجاد شده از محل سود حاصل از منابع معاف از مالیات در حکم اندوخته‌ها و سودهایی که مالیات آن قبلاً پرداخت گردیده است، تلقی نمی‌گردد.

بنابراین اندوخته‌ها و سودهای مزبور قابل کسر از ارزش دارائی‌های اشخاص حقوقی منحله در رسیدگی به مالیات آخرین دوره عملیاتی آنها (دوره انحلال) نخواهد بود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه دوم آبان ۱۳۸۷ساعت 16:48  توسط امین نظری | 

اصلاحیة آیین‏نامة موضوع تبصرة 2 مادة 95 قانون مالیاتهای مستقیم

 کلیات :

مادة 1 )  مقررات این آیین‏نامه شامل مؤدیانی است که در موعد مقرر در قانون مالیاتهای مستقیم مصوب 3/12/66 و اصلاحیه‏های بعدی آن ترازنامه و حساب سود و زیان و یا حسب مورد حساب درآمد و هزینه و حساب سود و زیان خود را با رعایت مقررات مربوط تسلیم می‏نمایند.

تبصره ـ  مؤدیان در انتخاب یکی از رویه‏های حسابداری براساس استانداردهای پذیرفته‏شده مجازند و در سالهای بعد باید همان رویه را اعمال نمایند. درصورتی‏که به جهات مشخصی تغییر رویه داده‏باشند مکلفند اثرات حاصل از تغییر رویه را بر صورتهای مالی مشخص و طی یادداشتی جداگانه پیوست اظهارنامه به ادارة امور مالیاتی تسلیم نمایند.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه دوم آبان ۱۳۸۷ساعت 14:58  توسط امین نظری | 
 
صفحه نخست
پروفایل مدیر وبلاگ
پست الکترونیک
آرشیو
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ
این وبلاگ به منظور ارایه برخی از اطلاعات اولیه به منظور کمک به دانشجویان رشته حسابداری ، کارآموزان و علاقمندان علم حسابداری و حسابرسی تهیه و تنظیم گردیده است . در مواردی از مطالب سایتها یا وبلاگهای دیگر اقتباس شده است.لازم میدانم از همکارانی که از بدو ورود بنده به حرفه حسابرسی همواره مشوق و راهنمای من بوده اند تشکر نمایم.در صورت داشتن مطلب یا مقاله برای درج در این وبلاگ با ایمیل های زیر تماس بگیرید.
امین نظری
Nazari.auditor@gmail.com
Nazari_accounting@yahoo.com
yahoo id: aryaee_amin_698
موبایل:09365656286

نوشته های پیشین
اردیبهشت ۱۳۹۴
فروردین ۱۳۹۴
مهر ۱۳۹۳
مرداد ۱۳۹۳
مرداد ۱۳۹۲
تیر ۱۳۹۲
اردیبهشت ۱۳۹۲
فروردین ۱۳۹۲
بهمن ۱۳۹۱
دی ۱۳۹۱
آذر ۱۳۹۱
آبان ۱۳۹۱
مهر ۱۳۹۱
شهریور ۱۳۹۱
مرداد ۱۳۹۱
تیر ۱۳۹۱
خرداد ۱۳۹۱
اردیبهشت ۱۳۹۱
فروردین ۱۳۹۱
بهمن ۱۳۹۰
دی ۱۳۹۰
آبان ۱۳۹۰
مرداد ۱۳۹۰
تیر ۱۳۹۰
خرداد ۱۳۹۰
اردیبهشت ۱۳۹۰
فروردین ۱۳۹۰
اسفند ۱۳۸۹
بهمن ۱۳۸۹
دی ۱۳۸۹
آبان ۱۳۸۹
مهر ۱۳۸۹
شهریور ۱۳۸۹
مرداد ۱۳۸۹
تیر ۱۳۸۹
خرداد ۱۳۸۹
آرشيو
آرشیو موضوعی
30 یا 30
جویندگان کار بخوانند
مدیریت کسب و کار
رایــــــــــــــــــــــانه
سایر
عکسهــــــا
تاییدیه ها
قانون کار و بیمه
مالیات بر ارزش افزوده1
آموزش
چک لیست ها و برنامه های حسابرسی
مالیات بر ارزش افزوده2
موارد مرتبط باقانون تجارت
صورت های مالی
اصول رزومه نویسی
اصول شرکت در مصاحبه استخدامی
کار...کاریابی...موفقیت در کار
کاربرگهای رسیدگی
حسابرسی رایانه ای
حسابرسی مالیاتی
صورت جریان وجوه نقد
سفارشات خارجی
محاسبه حقوق و دستمزد در اکسل
حسابرسی قیمت تمام شده
حسابرسی هزینه ها
حسابرسی فروش
حسابرسی موجودی مواد و کالا
پرونده های حسابرسی
پرسش و پاسخ های مالیاتی
حسابرسی تسهیلات مالی
سایت های ایرانی مفید
سرمایه
دفاتر قانونی
حسابها و اسناد دریافتنی
موضوعات غیر مرتبط با حسابرسی
انبارگردانی
شروع عملیات حسابرسی
نسبتهای مالی
حسابداری پیمانکاری
دارایی های ثابت
دانــــــلودهــــــــا
بخشنامه های مالیاتی و آرای دیوان عدالت اداری
نمونه فرمهای مالیاتی - چک لیستها و برنامه رسیدگیها
کتــــــــابهــــــــــــــا
حسابداری صنعتی
پیوندها
پایگاه قوانین مالیاتی کشور
سامانه‌ قوانین مرکز پژوهش‌های مجلس
وبسایت حقوقی و مالیاتی ماتیکان
جامعه حسابداران رسمی ایران
انجمن حسابداران خبره ایران
انجمن حسابداری ایران
نرم افزار برای موبایل
سازمان حسابرسی
نشریه حسابرس
بانک مرکزی
سازمان امور مالیاتی کشور
سازمان بورس اوراق بهادار
پژوهشگاه اطلاعات و مدارك علمي ايران
وزارت امور اقتصادی و دارایی
سایت خبری الف
وزارت کار و امور اجتماعی
دانشگاه پیام نور
سازمان سنجش
بخشنامه های مالیاتی مهم
تبدیل تاریخ شمسی به میلادی
1000 سایت مفید
مرکز تحلیل اخبار اقتصادی ایران
مركز اطلاعات فني ايران
آرشيو نرخ ارز
روزنامه رسمي
اتحادیه کانون وکلای دادگستری ایران
روزنامه‌هاي ايران
سايت مجموعه قوانين كشور
بانک اطلاعات نشریات کشور
دیوان محاسبات
سازمان مدیریت صنعتی
شبکه علمی کشور
سازمان اسناد و کتابخانه ملیِ
سازمان ثبت اسناد و املاك كشور
پرتال اخباردانشگاهی کشور
نقشه تهران با قابلیت جستجو
سایت مفید در ضمینه IT
درگاه خدمات الکترونیکی ایران
انجمن مشاوران مدیریت ایران
درگاه ملی خدمات الکتریکی ایران
سازمان هواشناسی
اخبار اقتصادی
روزنامه رسمی
پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران
پایگاه خبری خبر آنلاین
قیمت لحظه ای ارز و طلا و ...
نقشه آنلاین ترافیک تهران
تقویم
سايت‌ تحليل و تشخيص جهاني در وب
نمایش زنده قیمت طلا،سکه و ارز
سایت شبکه رادیویی اقتصاد
شبا (شناسه حساب بانكی ایران) SHEBA
قیمت زنده طلا سکه و ارز
سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM

Powered by WebGozar

Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت

  • Yahoo Status by RoozGozar.com

    Yahoo Status by RoozGozar.com